Jesień poza pięknymi kolorami na klonach, brzozach i spadającymi z drzew kasztanami, to także czas na przygotowanie ogrodu do nadchodzącej zimy. Dotyczy to zarówno roślin jak i narzędzi, które również wymagają okresowych przeglądów, aby mogły nam dobrze służyć w przyszłym sezonie ogrodniczym. Jesienne porządki w ogrodzie i na działce rozpoczynamy we wrześniu i kończymy w listopadzie.

Zanim przystąpimy do prac porządkowych w ogrodzie warto przygotować: kosiarkę, sekator, łopatę, grabie, siatkę do osłony roślin oraz sznur do wiązania/zabezpieczania pędów. Nasze działania mają zabezpieczyć roślinność w ogrodzie przed wiatrem, deszczem, mrozem, a także opadami śniegu.

Ochrona roślin przed spodziewanym intensywnym deszczem polega na zastosowaniu tymczasowego zadaszenia lub znalezienia dla nich bezpiecznego miejsca w innej części ogrodu (ewentualnie można je przenieść do domu, jeśli to rośliny doniczkowe).

Ochrona roślin ogrodowych przed mrozem to odpowiednie zabezpieczenie części naziemnej i podziemnej roślin. Część nadziemną owijamy jutą lub matą słomianą, a korzenie przysypujemy małym kopcem z ziemi.

Zabezpieczenie roślin przed śniegiem obejmuje podwiązanie odgałęzień roślin oraz cykliczne otrzepywanie śniegu z ich konarów.

WRZESIEŃ

Trawnik

W perspektywie nadchodzącej zimy powinniśmy regularnie kosić trawę, poddawać ją wertykulacji i aeracji. W zakres jesiennej pielęgnacji wchodzi też ostatnie przedzimowe nawożenie oraz grabienie liści.

Sadzenie roślin i wykopywanie

Wrzesień to dobry czas na sadzenie roślin cebulowych, wrzosów, roślin ozdobnych oraz bylin. Rośliny niezimujące trzeba przenieść do ciemnego i suchego miejsca

Zbiory plonów

Wrześniowe plony powinniśmy zakończyć przed przymrozkami. W tym miesiącu zbieramy kapustę, ziemniaki, marchew, pietruszkę, jabłka, grusze, orzechy laskowe

Prace porządkowe

Zaczynamy od przekopania gleby (aeracja), następnie grabimy i zbieramy opadłe liście, a na końcu usuwamy przekwitnięte drzewa i krzewy.

PAŹDZIERNIK

Trawnik

Prace w październiku polegają na usuwaniu liści z powierzchni trawy, aby nie doprowadzić do procesu gnicia. W tym okresie zazwyczaj ostatni raz przed zimą kosimy trawę

Sadzenie roślin

Październik to też dobry moment na sadzenie roślin cebulowych, drzewek/krzewów owocowych oraz roślin iglastych

prace porządkowe

Ponawiamy wrześniowe prace porządkowe tzn. Przekopujemy trawnik, usuwamy opadłe liście, a także zbieramy fragmenty uszkodzonych roślin.

LISTOPAD

Miesiąc listopad oznacza ostatnie prace przygotowujące ogród/działkę do zimy. W ich ramach przekopujemy i nawozimy nową glebę do ogrodu działkowego. Usuwamy również chore gałęzie drzewek oraz wykonujemy opryski drzewek i krzewów owocowych oraz warzyw.

kosiarka elektryczna NAC LE15-37-PB-SAWTOOLS Opryskiwacz ciśnieniowy 8L GARDEN POWERBRADAS Grabie wachlarz-24, trzonek drewniany lakierowanyAWTOOLS KOSA SPALINOWA 3,0KM BC520 AW70002nożyce akumulatorowe do żywopłotu AHS 35-15 LI 10,8V 35CM 0600849B04KARD Grabie do liści z trzonkiem 130cm