Alfred Kärcher podobnie jak Robert Bosch, Gottlieb Daimlera i Graf Zeppelin, był jednym z wynalazców i przedsiębiorców pochodzących z Badenii-Wirtembergii, działających w czasach intensywnego rozwoju przemysłu. W 1924 roku ukończył studia na Uniwersytecie Technicznym w Stuttgarcie i zaczął pracę w biurze inżynierskim swojego ojca. W 1935 roku w Bad Cannstatt zarejestrował własną firmę i zaczął sprzedawać produkty związane z techniką grzewczą. Zaprojektował i skonstruował według swojego patentu również piec do hartowniczej kąpieli solnej.

W 1939 roku firma przeniosła się do Winnenden, gdzie do dziś ma swoją siedzibę. W tym czasie firma produkowała również urządzenia do podgrzewania silników lotniczych oraz systemy ogrzewania kabiny. Po II wojnie światowej produkcja skoncentrowała się na produkcji pilnie potrzebnych sprzętach dla gospodarstw domowych: np. spawanych z łusek po amunicji koszów na śmieci czy zbiorników oraz piecyków grzejnych i kuchenek. W latach powojennych, wykorzystując doświadczenie w produkcji generatorów pary, w firmie opracowano system ogrzewania autobusów, najpierw dla rynku amerykańskiego, potem dla Europy. System ogrzewania został przedstawiony na rynku europejskim w samochodach Volkswagen w roku 1952. W latach 50-tych firma produkowała również przyczepy samochodowe, przyczepy dla ciężarówek, ramy do pojazdów kołowych, a nawet wózki ręczne, starając się utrzymać produkcję i ciągle poszukując swojego miejsca na rynku.

Jednak znaczącym dla przyszłości firmy Alfred Kärcher GmbH był rok 1950, kiedy to firma opatentowała pierwsze w Europie czyszczące urządzenie wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody – DS 350. Projekt podgrzewania wody był na tyle innowacyjny, że także dzisiaj stanowi on podstawę funkcjonowania urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody.

Alfred Kärcher nie dożył globalnego sukcesu swojej firmy. Kiedy zmarł – 17 września 1959 roku w wieku 58 lat zarządzanie firmą przejęła jego żona Irene. Dzisiaj za przedsiębiorsto odpowiedzialne jest już drugie pokolenie czyli ich dzieci: Johannes Kärcher i Susanne Zimmermann von Siefahrt.

W 1962 roku firma Kärcher założyła swój pierwszy zagraniczny oddział we Francji, a następnie w Austrii i Szwajcarii. Międzynarodowe działania zaczęły nabierać nabierały tempa. W 1975 firma otworzyła fabrykę w Brazylii, by 10 lat później mieć już 16 spółek zależnych w Ameryce Północnej, Afryce, Australii i innych krajach. Do 2012 roku Kärcher był reprezentowany przez spółki zależne w 57 krajach, które generują 85% zagranicznej sprzedaży. 40.000 punktów obsługi klienta w ponad 190 krajach świata zapewnia kompleksowe wsparcie dla użytkowników urządzeń Kärcher na całym świecie.

W roku 1974 firma na dobre powróciła do produkcji urządzeń wysokociśnieniowych. W tym okresie kolor urządzeń został zmieniony z niebieskiego na znany i kojarzony do dzisiaj żółty. W 1980 Kärcher poszerzył swoją ofertę produktową kierowaną teraz także do transportu i budownictwa. Krok po kroku pojawiały się w ofercie odkurzacze uniwersalne, zamiatarki, szorowarki, myjnie samochodowe, parownice, systemy uzdatniania wody i środki czyszczące.

Kamieniem milowym w historii Kärcher było wprowadzenie w 1984 roku urządzenia wysokociśnieniowego HD 555 profi – pierwszego na świecie przenośnego urządzenia wysokociśnieniowego i dalszy rozwój rynku konsumenckiego. W 1993 roku oferta została poszerzona o parownice i odkurzacze parowe przygotowane z myślą o gospodarstwach domowych. W 2003 roku firma pokazała pierwszy na świecie w pełni automatyczny odkurzacz-robot – RC 3000. W 2007 roku Kärcher zaczął działać w segmencie artykułów ogrodowych wprowadzając na rynek pompy i akcesoria ogrodowe.

W 1986 Kärcher rozpoczął sprzedaż unikalnej w skali rynku szczotki walcowej do profesjonalnych szorowarek automatycznych. Dzięki opracowaniu nowej dyszy obrotowej (dirt blaster) w 1995 roku, skuteczność czyszczenia wysokim ciśnieniem wzrosła prawie dwukrotnie. Zasysanie odkurzanego pyłu w profesjonalnych odkurzaczach uniwersalnych było systematycznie udoskonalane i w 2007 roku doprowadziło do zaprezentowania nowatorskiego systemu oczyszczania filtra – Tact. Nowe procedury dotyczące czyszczenia zostały opracowane w ramach projektów czyszczących na całym świecie: 284 kolumny na Placu Świętego Piotra w Rzymie zostały odnowione za pomocą specjalnie opracowanego procesu natryskiwania na łącznej powierzchni 25 000 m². Od 2009 roku w ofercie Kärcher dostępne są urządzenia ultra wysokociśnieniowe, które podają wodę o ciśnieniu nawet do 2500 bar. W tym samym roku przedstawione zostały wielozadaniowe, komunalne nośniki narzędzi, dystrybutory wody trafiły do nowych grup docelowych.

Innowacyjność była i nadal jest najważniejszym czynnikiem rozwoju firmy Kärcher. W samym tylko 2011 roku zaprezentowano przeszło 100 nowych produktów.

Firma AW-Narzędzia jest autoryzowanym dystrybutorem marki KARCHER.

Zobacz produkty producenta: