Warsztat domowego lub profesjonalnego majsterkowicza jest miejscem, w którym odbywają się naprawy urządzeń oraz oryginalne projekty konstrukcyjne. Takim miejscem może być garaż lub większy lokal warsztatowy. W obu przypadkach będziemy chcieli dysponować dobrze rozplanowaną przestrzenią. Aby tak było musimy zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie warsztatu, które umożliwi nam utrzymanie porządku i łatwy dostęp do narzędzi warsztatowych.

Na podstawowe wyposażenie warsztatu składają się:

Meble warsztatowe

Przy wyborze mebli do warsztatu powinniśmy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość tzn. Czy są odporne m.in. na uderzenia. Dobrym rozwiązaniem są meble modułowe do warsztatu, które można kupować pojedynczo lub łączyć w zestawy.

Istotne parametry, które warto brać po uwagę przy wyborze mebli warsztatowych:

  • czy nadają się do samodzielnego montażu;
  • czy posiadają regulowaną wysokość stopek oraz czy są wyposażone w kółka;
  • jakie maksymalne obciążenie wytrzymują stół i szuflady.

Stół warsztatowy

Przed zakupem warto sprawdzić czy posiada regulowany blat, a także dowiedzieć się o liczbie i wymiarach szafek, możliwości kotwienia nóg do podłogi.

Szafka warsztatowa

Przy wyborze powinno się sprawdzić czy szafki posiadają zamki centralne blokujące wszystkie szuflady, jaki jest sposób mocowania szuflad (rodzaj prowadnic), czy są wyposażone są w system zapobiegający wysunięciu się kilku szuflad jednocześnie oraz czy posiadają kółka.

Szafa warsztatowa

Przy zakupie trzeba sprawdzić czy wyposażona jest w półki, zakres ich regulacji oraz ich maksymalne obciążenie.

Tablica warsztatowa

Trzeba zdecydować czy zależy nam na mobilnej (ma kółka, wyposażona w uchwyt i hamulec) czy stacjonarnej tablicy (mocowana do ściany lub innej stałej konstrukcji; może być zrobiona z paneli perforacji do wpinania lub zawieszania plastikowych pojemników/półek).

Wózek warsztatowy

Jest często wyposażony w profesjonalny zestaw narzędzi (umieszczony w plastikowych modułach), powinien być wyposażony w mechanizm centralnego zamka i blokadę wysunięcia więcej niż jednej szuflady.

Leżanka warsztatowa

Powinna być dobrze wyprofilowana, posiadać kieszenie na klucze i śruby.

Klucze i narzędzia ręczne

Każdy prawdziwy warsztat nie obejdzie się bez solidnych kluczy nasadowych, płasko-oczkowych, śrubokrętów, młotka, szczypiec, kluczy imbusowych i Torx. Wygodnie jest posiadać kilka zestawów narzędzi w formie walizki/skrzynki na narzędzia.

Elektronarzędzia

Kompleksowe wyposażenie warsztatu uzupełniają elektronarzędzia w postaci wiertarki, wiertarko-wkrętarki i szlifierki. W zależności od warunków pracy możemy wybrać narzędzia zasilane prądem lub wbudowanym akumulatorem. Wybierajmy narzędzia sprawdzonych firm, a przed zakupem zawsze warto skonsultować się z innymi użytkownikami podobnych narzędzi (wśród znajomych lub na forum internetowym). Doradzić powinien umieć też każdy dobry dystrybutor/sprzedawca narzędzi do warsztatu.

Kompresor

W warsztacie często używamy urządzeń pneumatycznych, a do ich napędzenia niezbędny będzie wydajny kompresor olejowy. Przydaje się do przedmuchiwania, odkręcania/przykręcania śrub, pompowania kół itp.

wyposażenie warsztatu-stół warsztatowy narzędziowy black&deckerwyposażenie warsztatu stół warsztatowy wolfcraft-mastercut-2000-6900000wyposażenie warsztatu yato szafka warsztatowa narzędziowa yt-55293wyposażenie warsztatu tablica narzędziowa prosperplast pntb1wyposażenie warsztatu tablica warsztatowa prosperplast ntbnp-1skrzynka narzędziowa aluminiowa rączka awtools aw30506