Sprężarki są wykorzystywane zarówno w specjalistycznych warsztatach jak i w domach amatorskich użytkowników. Problemem, który napotykają najczęściej klienci sklepów narzędziowych to wybór właściwej sprężarki m.in. Chodzi o decyzję, czy lepsza będzie sprężarka olejowa czy bezolejowa.

Zanim przejdziemy do porównania warto dowiedzieć się, że sprężarki dzielimy ze względu na budowę na:

 1. wyporowe:
  – sprężarka tłokowa,
  – sprężarka śrubowa,
  – sprężarka membranowa,
  – sprężarka spiralna,
  – sprężarka Roots,
  – sprężarka łopatkowa.
 2. przepływowe:
  – sprężarka promieniowa,
  – sprężarka diagonalna,
  – sprężarka osiowa,
  – sprężarka wirowa,
  – sprężarka Comprex.
 3. inne:
  – sprężarka chemiczna (termiczna)

Jak działają najpopularniejsze sprężarki

Sprężarka tłokowa – jej sposób działania jest stosunkowo prosty, ponieważ opiera się na tłoku, który zmniejsza objętość pobranego powietrza powodując tym samym wzrost jego ciśnienia. W sprzedaży dostępne są wersje olejowe jak i bezolejowe, ale najczęściej używa się kompresorów tłokowych olejowych. Kompresory tłokowe bezolejowe dotyczą branż specjalistycznych (spożywcza, farmaceutyczna) i mogą mięć formę kompresorów olejowych wyposażonych stosuje się w specjalne systemy separacji powietrza od oleju.

Główną zaletą sprężarek tłokowych jest niska cena zakupu oraz prosta konstrukcja. Do wad zalicza się częstą konserwację tłoka oraz cylindra i duży koszt potencjalnej naprawy z wymianą części zamiennych.

Sprężarka śrubowa – w tym urządzeniu sprężanie odbywa się poprzez nakładanie się na siebie dwóch wirników („męskiego” zwanego głównym/czynnym i „żeńskiego” zwanego biernym). Wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach.

Dostępne są wersje olejowe i bezolejowe. Do zalet sprężarek olejowych zalicza się niską ceną zakupu , z kolei do wad-częste prace serwisowe lub potrzebę remontu kapitalnego.

Kompresor olejowy a bezolejowy – sposób działania

Zasada działania obu rodzajów sprężarek jest taka sama. Różnica leży w tym, że w kompresorze olejowym tłok jest smarowany, natomiast w kompresorze bezolejowym tłok jest wytworzony z materiałów o niskim współczynniku tarcia i nie jest potrzebny do jego działania olej.

Kompresor bezolejowy – wady i zalety

Główną zaletą kompresora bezolejowego jest jego łatwy transport (niewielkie gabaryty, mała waga). Oprócz tego jego obsługa jest prosta i nie emituje do środowiska szkodliwych substancji.

Kompresor olejowy – wady i zalety

Sprężarka olejowa ma dużą wydajność i potrafi pracować w sposób stały. Waży sporo więcej niż kompresor bezolejowy, ale jest prawie zawsze wyposażona w kółka jezdne, które ułatwiają przemieszczanie urządzania. Charakteryzuje się też łatwiejszym serwisem niż ma to miejsce w przypadku kompresora bezolejowego.

kompresor olejowy ABAC 270L Prokompresor bezolejowy Stanley AIR BOSS 8215250STP596kompresor olejowy AWTOOLS 50L 2KM 8BAR AWFL50kompresor bezolejowy Black&Decker ASI300